Prohledat tento blog

úterý 4. prosince 2012

Specifika výživy štěňat malých plemen - Na co si dát pozor!

Yorkšírský teriér - štěně
Výživa štěňat malých plemen má svá specifika.  Ta vycházejí z  menšího objemu poskytovaněho krmiva a také z odlišného fyziologického vývoje, který probíhá ve srovnání s většími psy v podstatně kratším časovém úseku.

Štěňata malých a trpasličích plemen mají jednodušší vývoj. Nemusí tvořit tolik kostní ani svalové tkáně jako velcí psi. To neznamená, že můžeme jejich výživu zanedbávat. I u nich může dojít k nesprávnému růstu dlouhých kostí a kostra může být následně deformována. Budete-li věnovat výživě štěněte zaslouženou pozornost, bohatě se vám to vrátí v podobě zdravého pejska.Období růstu štěňat malých plemen

Čivava - štěně
U psů malých plemen probíhá nejintenzivnější růst v prvních šesti měsících života.  V tomto období má štěně nejvyšší nároky na kvalitu stravy.  Tato fáze vyžaduje výživu, která poskytuje vysoký přísun energie a podporu při vývoji přirozené obranyschopnosti.

Vyberte kvalitní lehce stravitelné granule určené štěňatům malých plemen. Tato krmiva patří obvykle mezi dražší značky, ale v této etapě života psa hraje výživa zásadní roli a nevyplatí se na ní šetřit. Malé štěňátko nemá velkou spotřebu, takže zdánlivě drahý pytel vystačí na delší dobu. Kvalitnější krmiva jsou  koncentrovanější, takže pro nasycení stačí pejskovi menší množství. 

Psi miniaturních a malých plemen dospívají nejdříve, ve věku 6 — 9 měsíců; v roce už můžeme hovořit o plně vyvinutém dospělém psu. V osmi měsících až v roce přecházíme na krmení pro dospělé psy malých plemen.


Specifika výživy psů malých plemen


1. Krmiva pro dospělé psy malých plemen by měla svým obsahem odpovídat zvýšeným požadavkům velmi rychlého metabolismu. Malí psi musí na srovnatelné životní projevy vydat podstatně více energie než psi velcí. Musejí totiž udělat více kroků, aby ušli stejnou vzdálenost. Proto také strava by měla být energeticky vydatnější.

2. Krmivo pro malé psy musí být upraveno i s ohledem na velikost ústní dutiny – malí psi potřebují malé granule, které se snadno žvýkají a jsou šetrné k dásním.

3. Malí psi bývají náchylnější k onemocnění dásní a zubů, proto musí jejich krmivo zohledňovat i zvýšenou péči o chrup. Vhodné je vystřídat běžné krmivo pro malá plemena recepturou oral care nejlépe stejné značky, kterou pes běžně dostává, pokud to daná značka nabízí např. Hills Oral Care.

4. Vzhledem k velmi malé velikosti žaludku musí být živiny v krmivu hodně koncentrované.


5. Někteří psi malých plemen mají specifické nároky na výživu z důvodu zvýšené citlivosti kůže (zánět kůže a svědění), nebo citlivého trávení (podráždění žaludku).


Mops - štěně
Doporučuji zvolit vhodné krmivo. Nejšetrnější recepturou je vždy jehněčí (lamb) nebo ryba (sleď, losos, bílá mořská ryba atd).

Více na toto téma si můžete přečíst v článku:
First Mate - Holistické krmivo pro psy s kožními problémy 


6. Malí psi bývají velmi často vybíraví a nároční na chutnost krmiva. Pozor, sůl a umělá dochucovadla obsažena v levnnějších granulích zvyšují chutnost krmiva na úkor jejich zdraví. Je vhodné granule ochutit například lososovým olejem. Lososový olej  dodá pro činnost srdce důležité omega 3 a 6 mastné kyseliny a navíc má velmi pozitivní vliv na stav kůže a lesk srsti.

Související články:

Luxace patelly u malých plemen psů - Doporučená kloubní výživa
Jorkšírský teriér - Zdravotní problémy jorkšírů
Čím krmit jorkšírského teriéra
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy
Jak poznat alergii u psa - Příznaky, léčba, nejčastější otázky a odpovědi
Obojek proti klíšťatům Foresto - Srovnání s ostatními obojky
Kloubní výživa pro štěňata - Nutnost nebo komerční tah?

Žádné komentáře:

Okomentovat