Prohledat tento blog

neděle 17. března 2013

Poruchy zažívání u psů - průjem, zvracení, zácpa, hubnutí, plynatost

Zvracení nebo průjem, plynatost, hubnutí, změna apetitu, napnuté a citlivé břicho, krev ve stolici nebo potíže při kálení to jsou nejčastější příznaky poruchy zažívání u psů.

K podráždění trávicího traktu dochází u psů poměrně často a většinou se vyléčí dietou během několika dnů.

Vynikajícím pomocníkem je v takových případech Humican. Pomáhá při poruchách trávicího traktu, při rekonvalescenci zvířat po nemocech a po operacích. Podporuje imunitní systém a napomáhá detoxikaci organismu. Hodí se do každé psí domácí lékarničky a díky svým protizánětlivým, antivirovým, antibakteriálním a antikancerogenním vlastnostem, může sloužit i jako prevence...
 

Více informací k tomuto produktu získáte v našem e-shopu ZDE
Příčiny zažívacích poruch u psů

Příčin může být mnoho od příjmu nevhodné stravy, přes alergii na krmivo, infekci nebo nedostatek trávicích enzymů.

Jsou některá plemena k zažívacím poruchám náchylnější?

Některá plemena jako například německá doga, německý ovčák, zlatý retriever nebo kolie jsou k těmto poruchám náchylnější než jiná.

1. Akutní gastroentritis (zánět trávicího traktu)

Pokud má Váš pes průjem, nechte ho 24 hodin bez jídla a v klidu. Doporučuje se podávat vlažné tekutiny (voda, černý čaj). Do nápoje je vhodné přidat špetku kuchyňské soli na 0,5 l objemu a osladit je glukózou (Glukopur) do koncentrace nejvýše 10 %.

Krmivo podáváme až po uplynutí 24 hodin od zahájení hladovky. Dietní krmivo předkládáme v malých dávkách co nejčastěji, to znamená 3–6x denně. Krmivo by mělo mít měkkou konzistenci a mělo by být ohřáté téměř na tělesnou teplotu. Můžeme podávat vařenou bílou rýži a nízkotučný tvaroh, tofu nebo vařené libové bílé maso s přídavkem lžičky rostlinného oleje. Kromě toho je možné použít celou řadu komerčních krmiv - klinická dieta. Při příznivém průběhu onemocnění podáváme dietu 2–7 dnů a pak se během 5–10 dnů postupně vracíme k normálnímu způsobu krmení. V případech, kdy zmíněná opatření nevedou během 2–3 dnů ke zlepšení zdravotního stavu, je nutné vyhledat pomoc veterinárního lékaře.

Chronický průjem

Za chronický průjem považujeme průjem trvající déle než 3–4 týdny. Zpravidla nebývá vyvolán dietními chybami, intoxikacemi nebo viry. Stejně tak bakterie vyvolávají obvykle průjmy akutní. K častějším příčinám chronického průjmu patří: nespecifické střevní záněty (skupina chronických zánětů střeva s neznámou, pravděpodobně imunitně zprostředkovanou příčinou), syndrom bakteriálního přerůstání tenkého střeva a průjmy reagující na podání antibiotik, nádory, lymfangiektázie (onemocnění charakterizované neadekvátní funkcí mízních cév střeva), zevněsekretorická nedostatečnost slinivky břišní, onemocnění jater a onemocnění ledvin atd.


Zvracení

Pokud Váš pes zvrací často, jde pravděpodobně o poruchu v trávení. V případě zvracení nepodávejte psovi během 24 hodin žádné jídlo a pokud i po té bude pes zvracet, navštivte veterináře.

K nejčastějším příčinám akutního zvracení u psů patří akutní zánět žaludku a střev. Akutní zánět žaludku a tenkých střev se obvykle vyskytují současně a mají shodnou příčinu. Vzhledem k tomu, že se mnohdy nejedná o zánět v pravém slova smyslu, bylo by přesnější označovat tato onemocnění jen jako akutní zvracení a průjem. Nejčastějšími příčinami jsou dietetické faktory, pozření toxinů (včetně některých léků) nebo cizích těles, dále jsou to parazité, původci infekcí (viry, méně často bakterie), neadekvátní reakce na potravu a některá systémová onemocnění. Mezi častější příčiny chronického zvracení patří systémová onemocnění (např. selhání ledvin, onemocnění jater, onemocnění slinivky břišní, diabetes mellitus, Addisonova choroba) a chronická onemocnění vlastní trávicí trubice (chronický zánět žaludku, nespecifické střevní záněty, neoplazie trávicí trubice, cizí tělesa v trávicí trubici atd.).

Jestliže na svém psovi pozorujete nafouknuté břicho, dávení ne však zvracení, jde o torzi žaludku. V tomto případě je nezbytně nutné v nejbližší době vyhledat lékaře, neboť torze žaludku způsobuje do několika hodin smrt.

2. Konstipace - zácpa

Zácpa je způsobena hromaděním trusu v částech, kterými končí střeva, a může být úplně zastaveno kálení. Příčinou zácpy je obvykle majitelův nezodpovědný přístup ke krmení psa. Pes obvykle trpí zácpou po kostech. Ne vždy musejí psi po požití kostí takto reagovat. Obvykle záleží na složení ostatní potravy, kterou pes s kostmi snědl. Také velmi záleží na věku psa a na funkčnosti střev.

Pokud jí zjistíte dříve, než se u psa dostaví skleslost a nechutenství jako důsledek otravy organismu zácpou, můžete ho léčit doma sami. Počáteční příznaky:

- skleslost
- velmi tvrdé výkaly
- vztyčený ocas při vyprazdňování
- vyhřeznutí konečníku

Když se pes vůbec nemůže vyprázdnit, spojte se s veterinářem.

Léčba

Má-li pes při vyprazdňování potíže, pomozte podáním malého množství pokrmového oleje ( dvakrát denně jednu polévkovou lžíci 10-15 kilogramovým psům, 30 kilogramovým a těžším dvakrát denně dvě polévkové lžíce). Olej promastí vnitřnosti a uvolní blokádu. Dokud do dvou dnů obtíže nepřestanou, spojte se s veterinářem.

Opakují-li se potíže, volejte veterináře. Pes může mít v konečníku nádor, méně funkční játra nebo zvětšenou prostatu. Starším psům, kteří jsou náchylní k zácpě přidávejte do žrádla otruby- dvě čajové lžičky denně 10-15 kilogramovým psům, 30 kilogramovým a těžším dávku přiměřeně větší.

3. Exokrinní pankreatická insuficience

Toto onemocnění se projevuje hubnutím, zvýšeným apetitem a velkým množstvím měkkého trusu.

4. Malabsorbce v tenkém střevě

Zánět v tenkém střevě zhoršuje vstřebávání živin a jeho výsledkem je perzistentní průjem, hubnutí a snížený apetit.

Problémy se zažíváním může zlepšit některá z klinických diet. Účinnost klinických diet byla ověřena četnými klinickými dietami.


Co jsou to klinické diety

Klinické diety jsou speciální krmiva, která lze použít v případě léčby onemocnění ovlivnitelných složením krmné dávky. Jedná se např. o onemocnění srdce, ledvin, jater, močového ústrojí, diabetes, onemocnění zažívacího traktu, alergie ale také pohybové a jiné problémy spojené se stárnutím psů. Často se díky klinické dietě sníží potřeba léčiv a v některých závažných případech se výrazně prodlouží život zvířete.

Trovet Intestinal DPD - Napomáhá k udržení zdravé a funkční střevní stěny. Působí preventivně proti potravním alergiím a intolerancím, které se projevují kožními a/nebo zažívacími problémy (zvracení, průjem).

Hills Canine I/D - Napomáhá při onemocněních zažívacího traktu, hojení trávicího traktu. Omezuje zvracení zklidněním žaludeční sliznice a podporou vyprazdňování žaludku.

Hills Canine Z/D - Alergie na krmivo nebo intolerance krmiva, pruritická dermatitis a/nebo chronická otitis externa, chronická gastroenteritis a/nebo kolitis (chronické onemocnění zažívacího traktu, průjem způsobený alergií na krmivo).


Zdroj:
- Hills
- MVDr. Roman Husník, Ph.D. , Klinika chorob psů a koček FVL VFU Brno, www.vfu.cz
Zvířata & zdraví 1/2009

Související články:

Humican - účinná pomoc při průjmech, v rekonvalescenci či podpoře imunity u zvířat
Torze žaludku - Příčiny, příznaky, léčba, prevence a doporučení
Klinické diety - krmivo jako lék
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy
Hyalutidin - účinná kloubní výživa pro pro člověka, koně i psa
Jak poznat alergii u psa - Příznaky, léčba, nejčastější otázky a odpovědi
Obojek proti klíšťatům Foresto - Srovnání s ostatními obojky
Kloubní výživa pro štěňata - Nutnost nebo komerční tah?

3 komentáře:

  1. Zdravím, vyjmenovali jste cca 5 příkladů, to je celkem málo. Ono jde hlavně o to, určit důvod a potencionálních důvodu, teda příčin je mnoho ( seznam: http://www.pejskar.cz/veterinarni-poradna/hubnuti-a-nechutenstvi-psa-707/ ) Tak jestli je problém, můžete aj vetovi nadhodit vaše podezření :)

    OdpovědětVymazat
  2. Muj problem je to ze pes se moc nehybe byla mu totiz diagnostikovana rakovina kloubu na zadni noze nador pomnerne vyrostl ale pes se v ramci moznosti zatim pohybuje ale zadna slava tim padem ma i problem z plynatosti a vyprazdnovanim bere hormony na zmirneni nemoci a prasky proti bolesti

    OdpovědětVymazat